Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bydlení

11. 5. 2012

Akvárium nebo klec??

Potkani jsou velmi šplhaví a skákaví tvorové. Je lepší klec, raději užší a kratší, ale vyšší, ve které budou mít více pater. Ideální je mít dno klece s vysokými okraji, aby nevypadávala podestýlka. Pokud však již doma máte akvárko, můžete chovat potkana i v něm. Ale pozor pořiďte si víko. Nejjednodušší je koupit králičí pletivo. Metr Vás přijde asi na 75 Kč. Toto pletivo se dá dobře tvarovat. Pletivo je tenké, lehce ho rozstřihnete i obyčejnými štípačkami. Potom stačí ustřihnout obdélník (po stranách by mělo 5-10 cm přesahovat), přehnout okraje a v rozích sdrátovat. Výroba víka je otázka 10 minut.

 

Kam umístit klec nebo akvárium s potkanem?
Místo, na které budete chtít umístit klec nebo akvárium s potkanem, by mělo mít určité vlastnosti. Měla by na něm být stálá teplota 18-22°C. Hlavně by mělo být chráněno před průvanem. Průvan je pro zdraví potkanů škodlivější než nízká teplota. A také místo chraňte před přímým slunečním zářením. Skleněné akvárium se na sluníčku změní v saunu.
Potkani sice průvan nesnášejí, ale na druhou stranu musí kolem klece nebo akvária proudit dostatek vzduchu. U klece je větrání bez problému. U akvária by mělo být vrchní víko dobře prostupné pro vzduch. Vůbec nepoužívejta pro potkana uzavřené terárium. Pokud budete mít možnost, umístěte raději klec nebo akvárium do výšky asi 1 metru.

Pokud si vyberete pro potkana klec, je potřeba ji nějak rozdělit, nejlépe poličkami, žebříky. Dřevěné poličky nejsou praktické, protože snadno a rychle nasáknou močí a zápach, který se line do okolí, je dost nepříjemný. Tyto poličky se nedají pořádně vyčistit a zbavit pachu. Je proto lepší použít poličky z nějakého plastu nebo takové, které špatně vsakují.

Ale úplně nejlepší je vyrobit nebo zakoupit potkanovi hamaku. Je to látkový čtverec nebo obdélník zavěšený za všechny čtyři rohy pod strop klece. Je to opravdu ideální odpočívadlo. Je také možné udělat trojúhelníkovou hamaku, která se upevňuje do rohu klece.

Hamaku si můžete vyrobit sami prošitím dvou kusů látky, kterou uchytíte za všechny čtyři rohy ke kleci. S uchycením je ale problém, protože pokud použijete šňůrky, do rána je budete mít překousané. Proto je lepší hamaku upevnit pomocí řetízku a karabinky.

Co je vhodné používat jako podestýlku?

Já osobně používám nějaké hadry-staré ručníky a tak.Je to ideální,nezapáchá a neni z toho nepořádek.Také ho můžete použít vícekrát.Jen pozor při praní na aviváže.Já dávám jen minimum prášku a peru na 95 °C


Dobrá zkušenost je s podestýlkou z drcené kukuřice. Jedinou nevýhodou je, že je dost drahá.

Také celkem přijatelnou a levnou podestýlkou jsou hobliny. Ty se asi také používají nejvíce. Jsou ale prašné a je potřeba si pohlídat, z jakého dřeva jsou. Pokud je budete mít z truhlárny, dejte si pozor, aby nebyly z dřevotřísky a nebo z aromatického dřeva (borovice). Taková podestýlka by mohla potkanům způsobit vážné zdravotní problémy.

Podestýlka z dřevěných lisovaných granulí je také docela dobrá, ale musíte častěji vybírat mokrá místa a doplňovat je novými granulemi, protože se ve vlhku granule rozpadají. Tato podestýlka však může vadit potkanům na nožičky.

Také se nouzově jako podestýlka může použít natrhaný toaletní papír nebo ubrousky, nebo podobný papír. Potkani se v nich s oblibou rochní a staví si z nich hnízda.


*Potkani mají rádi prostor a také výšky s několika patry.

*Nekupujte pro potkany klece po andulky, ty pro ně nejsou moc vhodné.

*Pokud kupujete klec pro samičky, je lépe vybrat užší, ale o to vyšší. Samičky jsou lehké a hbité velice rády šplhají až do horních pater.

*Kupujete-li klec pro samce, nemusí být zas tak vysoká, ale měla by mít o to větší plochu dna. Samci sice také preferují výšku, ale v dospělosti jsou často neohrabaní a pádem by si mohli způsobit zranění. Přesto i samci by měli mít k dispozici minimálně jedno patro.

*Hodně lidí se ptá na přesný rozměr klece. Berte v úvahu, že malého potkánka si pořizujete, když má přibližně 100 g, ale v dospělosti může mít samec až 800 g a koupíte-li klec 30 x 20 x 30 cm, potkan se v ní ani pořádně ani neotočí.

*Já osobně považuji za minimální rozměr klece pro jedno zvíře 30 x 50 x 50 cm s jedním patrem, optimálně pak 40 x 60 x 60 cm a více.